A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke tegnap a következőt találta mondani: „óriási hiba, hogy a polgármesterek nem mernek gimnáziumokat bezárni.”
Önmagában is hajmeresztő, hogy Orbán Viktor oktatási tanácsadója a gazdasági siker útját gimnáziumok bezárásában látja. Az iparkamara elnöke eközben alapvető tényekkel nincs tisztában. Fogalma sincsen például arról, hogy Magyarországon polgármesterek nem zárhatnak be gimnáziumokat, hiszen azokat ma a KLIK, és nem az önkormányzatok üzemeltetik. Nem tudja, hogy az általa említett 84 ezer gyerek nem azért hiányzik a szakképzésből, mert a gimnáziumokban tanulnak, hanem azért, mert – többek között az ő sugalmazására – a kormány 16 évre szorította le a tankötelezettség korhatárát. Parragh azt sem érti, hogy a szakképzési központok éppen a nehezebb helyzetben lévő családok számára elérhetetlenek, mert a szülők képtelenek fizetni a kollégiumot és a napi kiadásokat.
Ma Magyarországon nem kevesebb, hanem több olyan intézményre lenne szükség, ahonnan a gyerekek a kvalifikáltabb és keresettebb szakképzésbe, vagy a felsőoktatásba léphetnek. A magasabb szakképzettséggel rendelkezők és a diplomások ugyanis könnyebben találnak munkát, nehezebben vesztik el az állásukat és sokkal többet keresnek azoknál, akiknek alacsonyabb a végzettségük. Az elkövetkező évtizedekben az automatizáció a diploma értéke megsokszorozódik: a technika és a robotika fejlődésével egyre kevesebb kétkezi munkásra lesz szükség, és egyre több olyan emberre, aki rendszerezni, kutatni, fejleszteni és irányítani tud.
A Botka kormány olyan iskolákat fog létrehozni, amely erre a korszakra készít fel, ahelyett, hogy államosítana, gimnáziumokat vagy csúcsegyetemeket zárna be. Parragh László homályos, szakmai minimumot nélkülöző elképzeléseinek megvalósítása helyett pedig arra kellene törekedni, hogy minél több fiatal kapjon magas szintű képzést Magyarországon.
Kunhalmi Ágnes
a Kulturális bizottság alelnöke
Fotó: MTI - Máthé Zoltán