Ezt mondta a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár az M1 aktuális csatorna péntek reggeli műsorában.
Czibere Károly közölte: jelenleg az országban 5500 nevelőszőlő dolgozik és ők körülbelül 15 ezer gyermeket látnak el. A kormány 2016 végére teljesítette vállalását, és sikerült elérni, hogy a 12 évesnél fiatalabb gyerekek csaknem 90 százaléka már nevelőszülőknél él, vagyis a legkisebbek már nem kerülhetnek nagy intézményekbe - tette hozzá.
Az államtitkár a nevelőszülőknek juttatott támogatásokról szólva elmondta: 2013-ban egy 3 éves gyermek után havi 15 ezer forint nevelőszülői díj járt, ez jövőre 60 ezer 500 forint lesz.
Kiemelt figyelmet fordítanak a nevelőszülők toborzására is, mert azt tapasztalják, hogy Budapesten és a nyugati határszélen relatíve kevesebb a nevelőszülő. Mint mondta, ingyenessé tették a toborzás eredményeként jelentkező nevelőszülők képzését, emellett jelentősen, 500-ról 240 órára rövidítik a tanfolyami időt. Ez a következő ütemben 2,5 ezer nevelőszülő képzését teszi lehetővé. Mindezek mellett a nevelőszülők továbbképzési programját is ingyenessé tették.
Czibere Károly szólt arról is, hogy az idősek szolgáltatórendszerén is változtatnak. Kifejtette: jelenleg 57 ezer ember él idősotthonban, és az utóbbi évek tapasztalata szerint "egyre intenzívebb" ápolási-gondozási szükséglettel érkeznek az intézményekbe az idősek. Ezért a kormány úgy döntött, hogy új típusú bentlakásos intézménytípust hoznak létre, az úgynevezett szakápolási központot.
Ez az intézménytípus azokra az intenzív ápolási szükségletekre igyekszik választ adni, amelyeknek a hagyományos idősotthonok kevésbé tudnak megfelelni - mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy a kormány 2 milliárd forintot rendelt el az első ilyen intézmény megépítésére.
MTI