|
|
|
Tweet |
|
|
|
Az olimpián 96 országból, 21 sportágban, mintegy 4000 versenyző és 1000 kísérő vesz részt. Magyarországot 9 sportágban 27 versenyző képviseli.
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata saját pályázati rendszerében külön alkategóriában határozza meg az egészségkárosultak sportolási lehetőségeinek támogatását, egyenlő esélyeket biztosítva ezzel számukra is. Ennek keretében a város vezetése folyamatosan dolgozik azon, hogy a sportlétesítményeink minél nagyobb számban legyenek akadálymentesítettek – számol be a debrecen.hu.
Önkormányzatunk az elmúlt évtizedben több jelentős eseményt és sportoló felkészülését is támogatta. A köznevelési intézmények állami átvételét megelőzően pedig hozzájárult a hallássérültekkel, értelmi sérültekkel, tanulásban akadályozottakkal foglalkozó intézmények diáksport tevékenységéhez. A város vezetése évek óta támogatja a Debrecenben megrendezésre kerülő fogyatékos úszó diákolimpiát, helyet biztosít a segítséggel élők szabadidős sportrendezvényeinek, emellett városunkban ünnepelte a Magyar Speciális Olimpia Szövetség 20. születésnapját.
A város 2017. évi sportpályázatában is szerepel az egészségkárosultak sportja.
Olimpikonok, paralimpikonok felkészülését, valamint a kiemelt nemzetközi eredményeket elért sportolók ösztöndíjait is biztosítja az önkormányzat. Pályázati forrásból segíti a siket és transzplantált sportolók világversenyeken történő részvételét, az egészségkárosult sportolókkal foglalkozó sportszervezeteik működését. 2009. július 3–5. között Debrecen adott otthont az IBSA (vakok és gyengénlátók) Judo Felnőtt Egyéni és Csapat Európa-bajnokság, illetve Junior Világjátékok küzdelmeinek. 2016-ban a Debreceni Siketek Futball és Sport Klubja részesült 500.000 forintos támogatásban, a debreceni sportolók hallássérült futsal bajnokok ligáján történő részvétele kapcsán. Göttlinger Dániel kerekesszékes vívó pedig a város 2017. június 22-i közgyűlésének döntése alapján Békessy Béla sportösztöndíjban részesült. A siketlimpián résztvevő sportolók közül Máthé Gábort Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata több alkalommal is támogatta saját pályázati rendszerén keresztül az elmúlt években.
A magyar csapatban 5 olyan versenyző van, aki valamilyen módon debreceninek mondhatja magát, hiszen vagy lakóhelyük, vagy tanulmányaik, felkészüléseik helyszíne Debrecen:
Máthé Gábor, tenisz Címvédőként érkezik az olimpiára, 1. kiemeltként. A Testnevelési Egyetemen szerzett diplomát, az olimpia után Debrecenben szeretne edzőként dolgozni. Korábban a cívisvárosban, jelenleg pedig Budapesten készül a versenyeire.
Bojtor Szabolcs, tájfutás A debreceni fiatalember jelenleg Egerben tanul testnevelő tanárnak. A tájékozódási futás sprint, középtáv, hosszútáv és váltó versenyszámában is rajthoz áll a siketlimpián.
Bojtor László, atlétika A debreceni Hajdú Rendészeti Sport Egyesület versenyzője. Maratoni futásban fog versenyezni. A Debreceni Egyetemen szerzett turisztika diplomát, s jelenleg Debrecenben dolgozik.
Kéri Dávid, atlétika Debrecenben a Siketek Általános Iskolájában tanult és lakott a kollégiumban. Jelenleg Budapesten dolgozik és edz. 100 és 200 méteres síkfutásban indul.
Tulcsik Marcell, atlétika Nyert már Siketlimpiát 2013-ban Szófiában, vízilabda sportágban. Később a sportága megszűnt olimpiai versenyszám lenni, ezért áttért a maratonfutásra. Atlétaként a Hajdú Rendészeti Sport Egyesület siket versenyzője.
A kiutazó csapat tagja Szilágyi László önkormányzati képviselő is, aki egyben az magyar atlétikai válogatott edzője. A siketlimpián saját versenyzője Bojtor László, és másik két távfutó irányítását koordinálja.
Forrás: debrecen.hu Fotó: Miskolczi János |
|
|
|