|
|
|
Tweet |
|
|
|
2017. május közepéig 315 előadáson több mint 72 600 nézője volt a Csokonai Színháznak. Szintén eddig az időpontig 13 421-en váltottak bérletet. A nézettség csaknem 90%-os volt.
A XI. DESZKA Fesztiválnak több mint négyezer látogatója volt, ami kiemelkedő, 93%-os nézettséget jelentett. A fesztivál legnépszerűbb és legnagyobb nézői sikert arató produkciói a Szlovák Nemzeti Színház Esterházy-darabja, a Mercedes Benz , a fesztivál díszvendége, Visky András által írt Júlia , Bartis Attila Rendezés e, valamint a Maléter Pálné visszaemlékezéseiből írt monodráma, a Pali voltak. A Jadviga párnája bekerült az idei POSZT versenyprogramjába.
JUBILÁL A CSIP
Évek óta nagy sikerrel fut a Csokonai Ifjúsági Programja (CSIP). A két osztálytermi színházi nevelési előadást (Verona 1301, Jeruzsálem) számos oktatási intézménybe hívják a régióban, így a színészek idén májusban századik alkalommal jutnak el iskolás csoportokhoz. Számos nemzetközi workshop résztvevői, szervezői, ennek eredményeként a Verona, 1301 egy nemzetközi módszertani filmben is szerepel.
A FIATALOK ÉVADA
A Szép estéket, Debrecen! című gálával augusztus 26-án kezdődik a 2017/18-as évad. A teátrum 18 új bemutatót tervez. A Csokonai Színház az előttünk álló évadban kiemelt szerepet szán a fiatal alkotóknak. A szerzők legújabb generációját ezúttal Gimesi Dóra, Dunajcsik Mátyás és Szüts Apor képviseli. A fiatal rende - zők közül Adélaïde Pralon-t, Tengely Gábort, Madák Zsuzsannát, Ilja Bocsarnikovszot, Sardar Tagirov - sky-t, Bethlenfalvy Ádámot és Visky Andrejt hívta meg a színház, illetve Mészáros Tibort kérte fel újabb rendezésre.
ÖTÖDIK TEMATIKUS ÉVAD: a XIX. századtól napjainkig
Ráckevei Anna igazgató és Gemza Péter művészeti vezető pályázatában azt vállalta, hogy az irányí- tásuk alatt álló öt év alatt „tematikus évadok” formájában végig járják az európai színháztörténet nagy korszakait. A következő évaddal elérkezünk a XIX. századtól napjainkig. Így kerül az évadterv - be a „bel canto” operaműfaj legszebb és leghíresebb darabja, Vincenzo Bellini műve, a Norma , a francia Nadine Duffaut rendezésében; illetve a korszak három megkerülhetetlen színpadi szerzőjének egy-egy darabja: Csehov klasszikus műve, a Három nővér , az orosz Ilja Bocsarnikovsz rendezésében; Molnár Ferenctől a Játék a kastélyban (Naszlady Éva rendezésében), és Örkény Istvántól a Macskajá - ték (Szabó K. István rendezésében). Szintén a XX. század levegőjének felidézése hívja a műsorba két kisepikai mű színházi feldolgozását: Téri Sándor Házimurik címmel a cseh Bohumil Hrabal kisregé - nyét, Mészáros Tibor pedig a francia Boris Vian mindörökké fiatal és mindörökké szemtelen művét, a Tajtékos napok at állítja színpadra.
REFORMÁCIÓ 500
Ittzés Tamás (zene) és Lanczkor Gábor (szöveg) A Lutherek című különleges ragtime-operájának ősbemutatója Gemza Péter rendezésében a miskolci Bartók Plusz Operafesztiválon lesz 2017. június 18-án. A művet szeptembertől a debreceni közönség is élvezheti. Az Akikre nem volt méltó e világ címmel a reformáció 500. évfordulója alkalmából kiírt drámapá- lyázat győztes pályaművének díszbemutatójára 2017. október 28-án kerül sor a Csokonai Színház Nagyszínpadán. A beérkezett negyvenöt pályamunka értékelése még zajlik, az eredmény kihirdetése június végén várható. A győztes pályaműből készülő színpadi produkció felkért rendezője: Visky Andrej, dramaturgja: Visky András.
MagdaFeszt
október 2−8. Szabó Magda születésének 100. évfordulója alkalmából a Csokonai Színház fesztivált szervez október elején. A rendezvénysorozat a debreceni írónő műveiből készült vagy általuk inspirált legszínvona- lasabb hazai színpadi produkciókat vonultatja fel. A fesztivál Szabó Magda munkásságának ünneplé - se mellett hagyományteremtő céllal is születik: a teátrum a jövőben olyan női alkotókat állít majd a középpontba, akik hasonlóképpen egyedülálló, ám korábban kevésbé hallható hangjai a jelen vagy a múlt színházművészetének.
A Csokonai Színház két korábbi, nagy sikerrel játszott előadását, a Régimódi történet et és Az ajtó t is felújítja az eseményre, valamint két új ősbemutatóval készül. Szüts Apor A hallei kirurgus című kortárs operája Szabó Magda azonos című rádiójátéka alapján íródott (a rendező Gemza Péter); a Ha álom az élet című előadás pedig, melynek rendezője a francia Adélaïde Pralon, a híres francia írónő, George Sand életének és művészetének motívumaiból táplálkozik
XII. DESZKA Fesztivál
A kortárs magyar dráma legrangosabb seregszemléje április 2-án kezdődik majd, és egy bő héten át tartja izgalomban a színház debreceni szerelmeseit. A Csokonai hagyományaihoz híven a saját bemutatók közül sem hiányoznak a kortárs ízek. Zene - szerzőként a már említett Szüts Apor és Ittzés Tamás mutatkozik be, íróként pedig Lanczkor Gábor, Dunajcsik Mátyás, Andri Snær Magnason, Eric-Emmanuel Schmitt, valamint Gimesi Dóra ( Rózsa és Ibolya – mesedarab), az ausztrál Tom Lycos - Stefo Nantsou szerzőpáros ( Kövek – ifjúsági előadás) és a drámapályázat győztese.
SZÍNHÁZ AZ ÉLET VÉDELMÉBEN
A színház közössége minden eddiginél nagyobb hangsúlyt helyez a 2012-ben összeállított igazgatói pályázat címéül választott fenti gondolatra. A pályázat bevezetője José Mujica akkori uruguay-i elnök mondatait idézi: „Az ember arra született, hogy boldog legyen, nem arra, hogy fogyasztógéppé vál- va, egész életében örökké rohangálva, újra és újra elmenjen a lényeg mellett.
A lényeg: az egymás felé fordulás, a gyermekeinkre, az élettársunkra, a szüleinkre, a barátainkra, a Másikra való odaadó figyelés.” E gondolatok jegyében kerül a 2017/18-as évad programtervébe a következő három előa- dás: Dunajcsik Mátyás A szemüveges szirén című nagy sikerű regényének színpadi adaptációját Árko- si Árpád rendezi, Andri Snær Magnason izlandi író A kékbolygó története című meseregényét Madák Zsuzsanna dolgozza fel tantermi előadás formájában, Eric-Emmanuel Schmitt, a már Magyarországon is jól ismert kortárs francia-belga szerző Oszkár és Rózsa mami című különleges témájú könyvét pedig Tengely Gábor állítja színpadra. A Csokonai Színház 2017/18-as évadra tervezett tizennyolc bemutatójából nyolc ősbemutató ( A Luthe - rek , A hallei kirurgus , Ha álom az élet , Ezüstbojtár , Házimurik , A kékbolygó története , A szemüveges szirén és az Akikre nem volt méltó e világ című drámapályázat nyertesének darabja
A színház társulatához két fiatal színész szerződik: Kovács András és Kránicz Richárd. |
|
|
|